Shumimi !.....

Shko poshtë

Shumimi !.....

Mesazh  -LiiRiiDonn prej Mon 01 Feb 2010, 20:53

Shumimi apo lenia e pasardhseve eshte nje nga vecorite me thelbesore te te gjithe qenieve te gjalla. Ai kryhet ne faza te caktuara te zhvillimit e tyre dhe siguron jo vetem qenien e llojit por edhe trensmetimin e informacionit gjenetik nga njeri brez ne tjetrin...
Sumimi klasifikohet ne dy tipa kryesore: seksual dhe joseksual.

Shumimi joseksual: eshte sistemi me i thjeshte i riprodhimit dhe nga pikpamja evolutive me i vjeter.. Ne lenien e pasardhesve mer pjes vetem nje individ, per rrjedhim informacioni gjenetik dhe karakteristikat gjenetike jane te njejte me te.
Ky lloj shumimi eshte i perhapur tek njeqelizoret si te bakteret protozoaret algat dhe perben thjesht ndarjen e qelizes ne dy qeliza bija.. Per kete arsye ky lloj shumimi quhet dhe ndarje me dysh. Nje forme e perhapur e shumimit joseksual, vecanerisht te kerpurdhat, eshte shumimi me ane te sporeve.. Sporet jane qeliza te specializoara, qe jane formuar nepermjet mitozes se qelizave somatike te trupit te kerpurdhes.. Midis bimeve eshte e perhapur dhe shumimi vegjetativ. Ne kete rast copa shumeqelizore e trupit te bimes mund te riprodhoje nje bime te re..Keto copa mund te jene ose jo te specializuara per kete forme shumimi . Zhardhoket e patates dhe stolonet e luleshtrydhes jane te specializuara, kurse deget, gjethet apo rrenjet psh te trendafilat, begonjat etj nuk jane te tilla. Edhe disa kafshe jorruazore shumohen ne kete menyre. (disa krimba dhe knidare) Ne shumimin joseksual ben pjese dhe poliembrionia. Kjo dukuri ndodh ne fazat e zhvillimit embrional ose larvor.. Nga ndarja e embrionit formohen njekohesisht shume individe, deri ne 100 te tille. Si perjashtim poliembrionia ndeshet dhe te gjitare, madje dhe te njeri, Binjaket e nje veze jane nje shembull i tille.
avatar
-LiiRiiDonn
Admin
Admin

Numri i postimeve : 118
Join date : 01/02/2010
Age : 25
Location : Zheger

http://DannGeeR-ZonnE.Tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi