Momenti i Inercisë

Shko poshtë

Momenti i Inercisë

Mesazh  -LiiRiiDonn prej Mon 01 Feb 2010, 20:59

Momenti i inercise, i njohur gjithashtu si mase moment i inercise ose masa kendore, (njesite ne SI kg m2), eshte koncepti analog i mases per trupa ne rrotullim. Ndyshe ai mund te kuptohet si inercia e nje trupi te ngurte ne rrotullim ne lidhje me piken e rrotullimit. Moment i inercise luan te njejtin rol ne levizjen rrotulluese qe masa luan ne dinamiken e thjeshte, kjo madhesi percakton lidhjet mes momentit kendor dhe shpejtesise kendore, krahut te forces dhe nxitimit kendor, si dhe shume madhesive te tjera. Edhe pse nje trajtim i thjeshte skalar i momentit te inercise mjafton per nje pjese te mire rastesh, nje trajtim me i avancuar i bazuar ne analizen tensoriale duhet te behet per sisteme me te komplikuar si per trupat rrotullues apo per levizjen xhiroskopike.
Simboli I ose ndonjehere J perdoren zakonisht per te treguar momentin e inercise.
Momenti i inercise u paraqit per here te pare nga Ojleri ne librin e tij Theoria motus corporum solidorum seu rigidorum ne 1730. Ne kete liber , ai diskuton me detaje te shumta momentin e inercise dhe koncepte te tjera te si, akset principale te inercise, te cilat kane te bejne me momentin e inercise.
avatar
-LiiRiiDonn
Admin
Admin

Numri i postimeve : 118
Join date : 01/02/2010
Age : 25
Location : Zheger

http://DannGeeR-ZonnE.Tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi