Zbulohet pas 11 Vjetesh Planeti i Humbur

Shko poshtë

Zbulohet pas 11 Vjetesh Planeti i Humbur

Mesazh  -LiiRiiDonn prej Mon 01 Feb 2010, 21:06

Teknikat e reja te teknologjise kane zbuluar nje planet qe ishte fokusuar ne teleskopin Hubble Space qe para 11 vjetesh. Strategjia e re me e perparuar e quajtur NICMOS duket tashme se i ka hyre nje pune te re kerkimore, kete radhe jo ne qiell, por ne arkivat e Hubble Space per te gjetur cfare u ka humbur sysh dhjetra vite me pare nga kerkimet qe jane bere ne galaktike.
Metoda eshte perdorur per te gjetur nje gjetur nje planet, imazhet e te cilit ishin marre qe ne vitin 1998, por qe fale metodave me te avancuara u zbulua nje vit me pare.
Planeti eshte eshte vleresuar te jete te pakten rreth 7 here me i madh se Jupiteri dhe dyshohet se eshte i rrethuar nga dy planete te tjere por qe jane te rrethuar nga yje plot pluhur dhe ndodhet 130 vjet-drite larg Tokes.
NICMOS nuk mund te shohe dy planetet e tjere sepse llamburitja e yjeve deshton shikueshmerine e tyre.
"Gjithsesi ne deshmuam se teleskopi NICMOS eshte me i fuqishem per te dalluar planetet", shprehet shkencetari qe gjeti planetin, David Lafreniere nga Universiteti i Torontos ne Kanada.
"Teknika jone e re e perpunimit te imazhit mund te dalloje planetet qe pengohen te shihen per shkak te shkelqimit te yjeve prane tyre, dhe mund te dallojne pikerisht ata objekte qe fshihen nga nje e dhjeta e shkelqimit qe i rrethon ndryshe nga sa mund te dallonte me pare Hubble", thote Lafreniere.
Gjetja e ketyre planeteve nuk eshte e lehte, pasi ata qendrojne pas yjeve. Por gjate dy dekadave te fundit, shkencetaret kane fokusuar me shume se 300 planete te fshehur qe rrotullohen rreth yjeve.
avatar
-LiiRiiDonn
Admin
Admin

Numri i postimeve : 118
Join date : 01/02/2010
Age : 25
Location : Zheger

http://DannGeeR-ZonnE.Tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi