Lidhja Kimike Jonike

Shko poshtë

Lidhja Kimike Jonike

Mesazh  -LiiRiiDonn prej Mon 01 Feb 2010, 21:00

Lidhja Kimike Jan: Lidhja Kimike Jonike 2). Lidhja Kimike Kovalente 3). Lidhja Matematike 4). Lidhja Hidrogjenore.


Lidhja Kimike Formohet me Kohen e Nje Elektroni Prej Nje Atomi Ne atomin Tjeter P.sh Ne Mes te natriumit dhe Klorit.
Ne Orbitalen e Par Kemi 2 Elektrone


Na+ cl -
na+ 1s2 2s2 2p6

cl- 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6

Forca Qe i Nvan te Lidhura 2 Apo me Teper atome ne Ekementin Tee N'dryshem Qyget Lidhje Kimike elektronike valente sipas luisit shenohet me ...pika
avatar
-LiiRiiDonn
Admin
Admin

Numri i postimeve : 118
Join date : 01/02/2010
Age : 25
Location : Zheger

http://DannGeeR-ZonnE.Tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi